VRAK MEJE

Pokud se rozhodnete uskutečnit <a href=“http://www.manjana.cz/“>potápění</a> k vraku, tak vrak Meje je docela známá potopená loď, údajně na základě pojišťovacího podvodu potopená loď. Naše <a href=“http://www.manjana.cz/“>škola potápění</a> má základnu v Milne, což je od lokality vraku coby kamenem dohodil, což znamená, že za deset minut se můžete houpat na vlnách přímo nad vrakem Meje.

Vrak této přibližně 40ti metrové turistické lodě je situován na východ od majáku a ostrůvku Mrduja, mezi Šoltou a Bračem. Ponor je víceméně na otevřené vodě, protože ke břehu je to více než 100 metrů a hloubka až čtyřicet metrů. Není se čeho uchopit při zanořování a není to tedy vhodná potápěčská lokalita pro příležitostné potápěče či čerstvé absolventy školy potápění.

Řada i zkušenějších potápěčů má s tímhle typem zanoření většinou potíž. K vraku je sice možné naplavávat od ostrůvku, ale s ohledem na velkou hloubku a nutnost výborné znalosti ovládání kompasu, to nemusí být úplně nejlepší řešení, ale většina potápěčů, byť jsou vlastníky kompasu, s ním správně zacházet neumí.

Než by jste vrak našli a dostali se k němu, došla by zásoba vzduchu, nebo by se začala hlásit dekomprese. Dokážeme vás pomocí značek na břehu vysadit přímo nad lodí. Na cestu zpět k ostrůvku, kde bude loď kotvit je potřeba si vzít náměr. Vrak je dost prázdný, ale docela zachovalý, dá se dokonce veplout i dovnitř, nicméně to s ohledem na hloubky kolem 40ti metrů není doporučováno. Loď leží na písečné pláni, přídí směrem na hloubku. Cestou k ostrůvku pak určitě najdete rybářské vrše a množství zajímavě porostlých a obydlených skalisek a stěn. Kolem ostrůvku bývají silné proudy a každou chvilku bez ohledu na potápěčskou bojku projíždí nějaká loď, což je pro potápěče značně nebezpečné. Na této potápěčské lokalitě provádíme praktický výcvik pro <a href=“http://www.manjana.cz/“>kurzy potápění</a> se zaměřením na vrakové potápění a od naší potápěčské báze Manjana na ostrově Brač v Chorvatsku je vzdálena pouhých 5 minut jízdy naší potápěčskou lodí.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.